Testujeme krmné vozy | jeden je už náš

Efektivnost v zemědělství hraje čím dál víc důležitější roli. My se trendů chceme držet a tak stále zkoušíme něco nového, co naše kravičky ještě neznají. Tentokrát mezi ně zavítaly tři krmné vozy Sgariboldi Gulliver 6014, RMH Premium 15 a Faresin Leader PF 2.14, ty jim naservírovaly dávku krmení za velkého zájmu technických nadšenců. A jeden jsme vybrali jako vítězný.

Pořídili jsme nový krmný vůz Faresin

Třetím vyzkoušeným a nakonec vítězným krmným vozem se stal FARESIN Leader Double Compact PF 2.14, tento dvoušnekový vertikální míchací vůz s nabírací frézou nás přesvědčil nejvíce. Objem krmiva je 14 metrů krychlových a dle tabulek by během jednoho krmícího cyklu měl obsloužit 70 - 105 zvířat, naše stáda to už aktivně prověřují. Jak už jsme psali níže, hlavním účelem míchacích vozů je poskytnout krávám homogenní a nakypřenou směs krmiva. Kombinace šneku a speciální PF vyprazdňovacího pásu umožňuje plynulé vykládání bez hromad.

25. srpna 2020 jsme již psali:

V rámci prvního testování jsme vsadili právě na krmný vůz Sgariboldi řady 6000, objem krmiva se šplhá na 14 metrů krychlových a celý stroj váží kolem 9500 kilogramů. Srdcem tohoto krmného míchacího vozu je velkokapacitní a vysokovýkonné míchadlo. Míchací šnek má za úkol během několika málo otáček dokonale zhomogenizovat naložený materiál bez jeho poškození a maximálně nakypřit krmnou dávku. Ovšem i fréza hraje neméně důležitou roli, celý systém je konstruován pro maximální míchací a minimální řezací efekt.

Druhým vyzkoušeným krmným vozem byl RMH Premium 15 - izraelský stroj označovaný jako nejrobustnější samojízdný míchací vůz na trhu. Objem krmiva činí 15 metrů krychlových a celková váha 12 700 kg. S motorem Volvo Penta o výkonu 160 kW můžete dosáhnout 40 km/h, důležitější jsou ale režimy pro samotnou práci - při režimu Farma je maximální rychlost omezena na 8km/h. I přesto, že tento stroj má řízenou přední i zadní nápravu, měli jsme v některých provozech s jeho velikostí problémy, museli se sklápět zrcátka a provozní rychlost byla výrazně nižší. 200 cm široká fréza se speciálně tvarovanými noži zajistí zachování správně struktury krmiva. Vertikální šneky v kombinaci se speciálně tvarovanou míchací vanou vytvoří homogenní a provzdušněnou směs.