Návštěva běloruského Gomelu

Přijali jsme pozvání od výrobce kombajnů Gomselmaš do jejich výrobního závodu. Návštěva probíhala od 9. do 12. února v druhém největším městě Běloruska - Gomelu. Samotný Gomselmaš je čtvrtý největší výrobce kombajnů na světě, čehož dosáhl za pouhých 13 let. Mimo Běloruska má výrobní závody také v Číně a Argentině. V České republice má obchodní zastoupení pro Evropu.

Byli jsme překvapeni běloruskou pohostinností a zejména jejich otevřeností. Ukázali nám vše od vlastní šroubárny, až po montážní linku. Celý závod v současné době prochází zásadní modernizací, a proto některé haly byly k našemu podivu plné strojů, ale bez činnosti. V jiných pracovalo již jen minimum nových strojů, avšak s násobně vyšším výkonem. 17 000 zaměstnanců zde nevyrábí jenom kombajny na obilí, ale také několik typů řezaček, řádkovací lišty a třeba pro nás úplnou specialitu, a to kombajn na sběr kukuřičných klásků na konzervaci.

a rovinu nám řekli, že se nesnaží, aby jejich výrobky měly špičkovou technickou úroveň. Jejich snaha je vyrábět stroje, které jsou výkonné, jednoduché na údržbu s nízkými provozními náklady a dobrým komfortem pro obsluhu. To po nich vyžadují jejich zákazníci a z vlastní zkušenosti to můžeme potvrdit. Pro dodržení špičkové kvality firma nakupuje některé komponenty v zahraničí, jako lišty Schumacher, diskové lišty Kuhn, motory Mercedes, Scania, Detroit a některé díly hydrauliky, nebo elektroniku.

Celá naše skupina byla složená ze zástupců majitelů a obsluh strojů Gomselmaš. Celý výlet jsme si pěkně užili, každý den ráno v 8:00 nástup do fabriky a odpoledne návrat. Ale i tak nám zůstala spousta otázek nezodpovězených. To není stížnost, tak by mělo správně vypadat seznámení s vyráběnou technikou u každého výrobce.

Celé Bělorusko na nás zapůsobilo tím nejlepším dojmem, a jak jsme se shodli s ostatními účastníky zájezdu, popravdě nás velmi mile překvapilo.